מה הקשר בין עץ כפתורים לבורסה בניו יורק?

מתחת לעץ כפתורים מתפשט,

עמדו מתווכים של הכפר;

הברוקרים, קבוצה אדירה שאתה רואה,

יסחרו בכל מה שהם יכולים;

עד מהרה הם פיתחו עמלות

מה שעבור ברוקרים היה כל כך טוב.

אולי זה לא היה מה שהנרי וודסוורת' לונגפלו היה חושב בתור המראה לשירו, "הנפח של הכפר"; אבל הסיפור על איך התחילה הבורסה בניו יורק הזכיר לי את הפסוק הידוע שלו. הקמת הבורסה של ניו יורק (NYSE) התרחשה כביכול כאשר 24 מהברוקרים והספקולנטים הבולטים בארצות הברית נפגשו והגיעו להסכמה.

נאמר שהם נפגשו מתחת לעץ "Buttonwood" כדי להמשיג את החזון שסימן את ראשיתה של קהילת ההשקעות בוול סטריט. יש ציניקנים שיגידו שהחשבון הזה נשמע מופרך; אבל לכל הדעות זו הדרך שבה זה קרה.

איפה בדיוק היה עץ הכפתורים הזה? זה היה ליד חומת עץ בגובה 12 מטרים לאורך נהרות ההדסון והאיסט, שנבנתה ב-1653, בהנחייתו של המושל פיטר סטויבסנט, כדי להגן על המתיישבים ההולנדים מפני האינדיאנים של לנאפ, מתנחלי ניו אינגלנד והבריטים. במקביל החל להתפתח גם רחוב לאורך החומה בצד העיירה. רחוב זה נקרא וול סטריט.

במהלך השנים ההתקפות שחששו מהם לא התממשו, וקיר הקרשים העבה החל להידרדר. בסופו של דבר, האזרחים והחקלאים החלו לקרוע את הקיר כדי להשתמש בקרשים לחומרי בניין או עצי הסקה. החומה נעלמה כליל ב-1699, אך הרחוב שמר על השם "וול סטריט". עם זאת, עדיין יעברו יותר ממאה שנים עד שהשווקים הפיננסיים יוכלו לקרוא לוול סטריט כמקום הולדתו.

אז מה הניע את 24 המתווכים, הספקולנטים והסוחרים הבולטים הללו להיפגש מתחת לעץ ה"כפתורים" הזה ב-1792? נראה שהזרז הגיע בסוף מלחמת העצמאות כאשר תעודות המניות הראשונות נסחרו בארצות הברית. בשנת 1790 החלו חיילים וסוחרים שהיו מעורבים במלחמה לפדות את הכתב שהממשלה הפדרלית הנפיקה להם במהלך המלחמה.

לידתו של שוק ההשקעות הייתה בסימן ההנפקות הראשונות הללו של ניירות ערך הנסחרים בבורסה. אותם אנשי עסקים בעלי חזון רצו להיות מעורבים במפעל החדש, ואולי גם רווחי. זה היה אז, באותה פגישה מפורסמת ב-1792 מתחת לעץ ה"כפתורים", הם הסכימו למכור ניירות ערך כעסקאות פרטיות בארגון הפרטי שלהם ולגבות עמלות עבור העסקאות. זה זכה לכינוי "הסכם Buttonwood".

בתחילת הדרך הברוקרים ניהלו את עסקיהם מבית הקפה Tontine בוול סטריט מכיוון שלא היה להם מטה; ואפילו לא היה להם שם לארגון שלהם. עם זאת, קבוצה זו תיקרא בורסת ניו יורק (NYSE).

זה היה באותו זמן שהבנק הראשון, בנק ניו יורק, הוקם על ידי הממשלה. למעשה, המניה התאגידית הראשונה שנסחרה על ידי "הברוקרים של עץ הבוטנווד" הייתה הבנק אוף ניו יורק. זו גם הייתה החברה הראשונה שנרשמה בבורסת ניו יורק.

הארגון הרשמי הוקם בשנת 1817 ונקרא מועצת המניות והבורסה של ניו יורק. בוול סטריט 68 הם פיתחו עד מהרה מערכת כללים וחוקה, שנוסחה ב-8 במרץ 1817, לניהול עסקים. רק בשנת 1863 התקצר השם לבורסה של ניו יורק.

מאז 1868 חברות ב-NYSE נחשבת לרכוש יקר ערך. נכון לעכשיו, חברים פוטנציאליים חייבים לרכוש מושבים יוצאים שמספרם 1,366.

כיום, וול סטריט הפך לרחוב "להולכי רגל בלבד". במורד הרחוב בפדרל הול התרחשה השבעתו של הנשיא ג'ורג' וושינגטון ב-30 באפריל 1789. ישנו פסל של וושינגטון במקום המדויק של ההשבעה, והבניין הנוכחי שם, שהוקם ב-1842, היה המבנה. בית המכס הראשון בארה"ב. מהפסל של וושינגטון יש תצפית טובה על ה-NYSE, שזה בעצם ברוד סטריט, לא בוול סטריט. עם זאת, מה שבולט בבניין NYSE הם הדמויות המפוסלות והעמודים הקורינתיים, שהפכו לסמלים אוניברסליים עבור המסחר והפיננסים בארה"ב.

בורסת NYSE עברה כברת דרך מאז ש"24 הבולטים" חתמו על "הסכם Buttonwood" בשנת 1792. כאן מיליארדי דולרים מחליפים ידיים כל יום. בורסת ניו יורק, מתחילתה הצנועה, הפכה למרכז העולמי לעסקאות פיננסיות ולשוק ניירות הערך הגדול ביותר. כן, באמת מתחת לעץ הכפתורים המתפשט…

אין צורך באישור כדי לשחזר עותק לא ערוך של מאמר זה כל עוד התג 'אודות המחבר' נשאר בטקט וכלולים קישורים חמים. ניתן לשלוח שאלות והערות אל [email protected].Source by Floyd Snyder

כתיבת תגובה