מזכרות בולגריות מסורתיות – חתיכת היסטוריה ייחודית בידיים שלך

בולגריה היא מדינה של מסורות ומנהגים רבים שנשמרו לאורך זמן. עם יותר מ-1300 שנות היסטוריה, המדינה הייתה מעורבת במלחמות רבות עם שכנותיה הבלקן שהותירו את חותמם התרבותי בזמנו. ובכל זאת הבולגרים הצליחו להציל את המסורות והפולקלור שלהם ללא פגע. מבקרים ותיירים בבולגריה יוכלו לקחת הביתה חלק מההיסטוריה הייחודית הזו על ידי רכישת מזכרות ומתנות מסורתיות.

תלבושות מסורתיות קיימות בזנים וצורות רבות בהתאם לאזורי בולגריה השונים. החלקים העיקריים של תחפושות הנשים הם שמלת חולצת כותנה ארוכה (סוקמן), סינר עם רקמות מסורתיות, חגורה, מטפחת ומה שנקרא "צרוולי" – נעליים/נעלי בית מסורתיות מצמר או עור. התלבושות הגבריות כוללות מכנסיים מסורתיים לבנים או שחורים, חולצה, אפוד רקום, חגורת צמר רחבה וכובע עור כבש שחור או לבן (קלפאק). הנעליים (tsarvuli) עשויות בעבודת יד מעור עגל והן אופייניות לכל אזורי בולגריה. מוצרי טקסטיל מסורתיים פופולריים אחרים הם שטיחי צמר ושטיחים בעבודת יד. הפופולריים שבהם מיוצרים בצ'יפרובצי, עיירה קטנה בצפון מערב בולגריה. מרכז מרכזי נוסף של תעשיית השטיחים הוא החלק הדרומי של הר רודופי. דפוסי שטיחים פופולריים מאוד הם צורות גיאומטריות מופשטות כמו גם צורות פרחים וציפורים.

"מרטניצה" הוא עיטור מסורתי מחוט אדום ולבן הקשור למנהג הבולגרי "באבא מרתה" (צעדת סבתא). הוא מסמל את סוף החורף ותחילת האביב. הבולגרים נותנים זה לזה ולובשים "מרטניצה" במהלך חודש מרץ. האמונה היא ש"מרטניצה" מביא מזל טוב. זה מגיע בזנים שונים, אבל הטיפוסי הוא בצורת זכר מחוט לבן עם השם "Pizjo" ונקבה מחוט אדום עם השם "Penda". ביום האחרון של מרץ רוב האנשים תולים את ה"מרטניצה" שלהם על עצי פרי פורחים.

בולגריה ידועה כמדינת הוורד והיא היצרנית הגדולה בעולם של שמן הוורדים, המשמש בתעשיית הבשמים. עמק הוורדים הוא אזור גידול הוורדים העיקרי והוא ממוקם בדרום בולגריה כשהעיר קאזנלאק היא מרכז תעשיית שמן הוורדים. מזכרות הוורדים הפופולריות ביותר הן בקבוקונים של תמצית שמן ורדים, בדרך כלל בסביבות 2 מ"ל. הם נמכרים בחבילות של עשר או מוסתרים בנפרד בבובה מסורתית מעץ או בבקבוק עץ מגולף.

גילוף עץ וקרמיקה דקורטיבית הם האזורים הנוספים שבהם המנהגים הבולגריים נשמרים היטב. מזכרות אהובות לתיירים ולמבקרים הן קופסאות מגולפות בעץ, בובות עץ בתלבושות מסורתיות, בקבוקי יין או מים (בקליצה) וחבית יין דקורטיבית (בור). מזכרות החרס הפופולריות ביותר הן צלחות וקערות מהעיירה טרויאן שהן בצבע חום עם דפוסי טיפות יפים לבנים, שחורים וכחולים.

כלי הנגינה המסורתיים של בולגריה הם בחירה מצוינת למתנה לתיירים או למזכרות. הם שימשו במשך מאות שנים ו-500 שנות השלטון הטורקי כדי לשמר את הרוח הבולגרית בחיים. כלי נגינה עממיים טיפוסיים כוללים חלילית עיזים או כבשים (קאבה גאידה), חליל (קאבל), תוף דו-ראשי מסורתי (טפאן), רבק (גדולקה) וכן פעמונים, צלעות ושריקות.

שורשיהם של הבולגרים חוזרים אחורה בזמן לסלאבים, לתראקים ואפילו לג'ינגיס חאן האדיר. בין אם אתה רוכש עבור חבר קרוב, קרוב משפחה או עבור עצמך, המזכרות הבולגריות המסורתיות הן חלק נהדר מההיסטוריה השמורה של המדינה האירופית הזו.Source by E Andonov

כתיבת תגובה